Кожен автомобіліст, якщо, звичайно, він не закоренілий міський житель, хоча б раз, але застрявав де-небудь на своєму автомобілі. В деяких ситуаціях зрушити з місця машину вагою біля тонни, а іноді і більше, без сторонньої допомоги, звичайно ж, неможливо. Тому, заздалегідь припасений інструмент – автомобільна лебідка – може виявитися дуже корисною.

 

Перше, що варто знати кожному, хто ще не має лебідки, але бажає її придбати, це те, що автомобільні лебідки діляться на три основні типи: механічні; гідравлічні та електричні. У кожного з даних типів автомобільних лебідок є як свої переваги, так і недоліки. Причому недоліки пов’язані не скільки з використанням лебідки, скільки з можливістю її встановлення.

 

Найпростішим, найбільш надійним і, звичайно ж, потужним типом є механічні лебідки. Механічні автолебідки випускаються уже давно і їх по праву можна назвати «класичними». Явних мінусів такого типу лебідок два – це агрегатування з коробкою відбору потужності (а це вже «екзотика») та її значна вартість.

 

У порівнянні з механічними лебідками більш доступними є гідравлічні, хоча все одно і вони не такі вже й дешеві. Принцип живлення – це підключення до гідронасосу, причому можна використовувати і штатний, від гідропідсилювача рульового механізму. Погодьтеся гнучкі шланги зручніше використовувати, ніж приводні вали механічної лебідки. Також до основних переваг гідравлічної лебідки можна віднести: герметичність, надійність і можливість працювати навіть під водою. До того ж, підвищення навантаження для гідравлічної лебідки не таке й шкідливе, як для інших типів лебідок.  У механічної лебідки може зірвати шпонку в редукторі, а у електричної – згоріти двигун, а ось гідравлічна лебідка просто зупиниться.

 

Найпоширенішим і, звичайно ж, найдоступнішим типом є електричні лебідки. Обмеження по установці мінімальні, адже прокласти дроти можна практично скрізь. Найбільшим плюсом є можливість використання електричної лебідки при вимкненому двигуні. Звичайно ж, електрика боїться вологи. Тому слід уникати вологи, яка потрапляючи на контактні клеми, може викликати корозію. Загалом, електричний тип лебідок найдоступніший і дуже популярний, виходячи з таких характеристик: можливість вільного відбору потужності, прийнятна вартість, простота вибору місця кріплення і монтажу.

 

Після того як ви визначитеся з типом лебідки, необхідно правильно підібрати потужність достатню для кожної конкретної ситуації, для чого підійде проста формула:

для нечастого використання лебідки потрібно вагу спорядженого автомобіля помножити на коефіцієнт 1,25-1,5;

при використанні лебідки під час полювання, риболовлі або в подорожі коефіцієнт знаходиться в межах 1,5-2,0;

троффі-рейди, при експлуатації в екстремальних умовах та ін – 2,0-3,0.

 

Що ж, залишилося обговорити найважче питання – це місце установки. Крім обмежень, які є у механічних і гідравлічних лебідок, головною перешкодою для більшості автомобілів є бампер. Проте у більшості автомобілів бампер виступає в ролі швидше декоративного прикраси, а не силового елемента кузова. Адже всі автовласники знають, що кріпити лебідку необхідно саме до силового елементу машини. У позашляховиків – це міцна рама. Найпопулярнішим способом кріплення є установка лебідки на спеціальний бампер з «кенгурином», або ж на спеціальний підрамник під стандартний бампер. Відзначимо, що останній варіант не популярний, тому що погіршує геометричну прохідність машини. Але в будь-якому з наведених прикладів необхідно надійне кріплення до несучих частинах кузова. Існує ще один спосіб кріплення лебідки – за бампер. При такому варіанті назовні виводять лише гак і металеві ролики (їх ще називають «губки»).

 

Обираючи лебідку, приділіть увагу й тому, які троси використовуються разом з нею. На сучасному ринку найбільшою популярністю користуються традиційні металічні троси та троси, виготовлені з полімерів. Кожна із моделей має свій запас міцності, тому перед завжди варто поцікавитися у продавця чи дійсно він підійде для вашого автомобіля.  При цьому у кожного виду тросів є свої переваги, і звісно ж, недоліки. Наприклад полімерні троси легші, ніж металічні, не піддаються корозії, для роботи з ними нема потреби використовувати рукавиці. З іншого боку, багато поціновувачів класики, надають перевагу металічному тросу.  У будь-якому випадку комплектація лебідки – справа індивідуальна.

 


Select spelling error with your mouse and press Ctrl+Enter!