ВИДИ ДОМКРАТІВ

 

Гвинтові домкрати

Більшість автолюбителів називають їх «Жигулівські», оскільки вже понад 30 років саме гвинтовими домкратами оснащуються задньопривідні ВАЗи, а з 1977 року «подовжена» версія входить в інструментальний набір «Ниви».

Вантажопідйомність гвинтових домкратів від 0,5 до 1 тонни. Роль несучих елементів виконують сталевий корпус і гвинт малого діаметру. Обертальний момент від привідної ручки передається на гвинт через конічні шестерні. Залежно від напрямку обертання ручки домкрат опускається або піднімається.

Для упору на днищі автомобіля передбачені спеціальні вушка, які в силу свого невдалого розташування постійно забиваються брудом, а взимку ще й обмерзають, що позбавляє можливості підняти автомобіль.

Після кількох «солоних» зим вушка можуть настільки ослабнути через корозію, що при піднятті автомобіля просто лопнуть по шву, і машина впаде на землю. Здогадатися про те, чим це загрожує водієві, думаємо, неважко. Бережіть руки, панове!

При виборі гвинтового домкрата власнику «Ниви» треба звертати увагу на маркування: домкрат для «класики» – 2101-3901250 (максимальна висота підйому 470 мм), для «Ниви» та її модифікацій – 2121-3901250 (максимальна висота підйому 510 мм). В іншому випадку за допомогою штатного домкрата «Жигулів» на «Ниві» можна буде замінити тільки передні колеса. Тому, що задня підвіска вазівського позашляховика має більший вільний хід, і домкрат 2101-3901250, піднятий на максимальну висоту, не зможе відірвати задні колеса від землі.

ПЕРЕВАГИ  гвинтового домкрата: невелике і стабільне зусилля на приводній ручці, значний робочий хід і максимальна висота підйому, мала вага і низька ціна.

НЕДОЛІКИ гвинтового домкрата: мала площа опори і, як наслідок, недостатня стійкість, великі габаритні розміри.

Стійко-гвинтові домкрати

Такими домкратами комплектують в основному «Газелі» та УАЗи, а їх вантажопідйомність знаходиться в межах від тони до трьох.

Несучих елементів два, це – корпус і гвинт великого перерізу. По конструкції стійко-гвинтові домкрати діляться на одногвинтові і двогвинтові.

Принцип роботи одногвинтових домкратів полягає в наступному: привідна ручка через конічну пару шестерень обертає опорну гайку щодо корпусу, висуваючи гвинт з упором. У двогвинтових опорною гайкою є сам корпус. Всередину гвинта великого діаметру вкручений другий з більшою різьбою протилежного напряму. Обертання приводної ручки через храповой механізм передається гвинту великого діаметру, і він висувається з корпусу, при цьому з нього висувається інший гвинт, збільшуючи висоту підйому.

ПЕРЕВАГИ: жорсткість конструкції, хороша стійкість.

НЕДОЛІКИ: великі вага і початкова висота підйому, мала висота підйому (для одногвинтових).

Важільно-гвинтові домкрати

Ними комплектуються передньопривідні ВАЗи «восьмого» сімейства. Хоча такі домкрати можна назвати універсальними, так як вони можуть використовуватися для підняття практично будь-якого автомобіля, маса якого не перевищує 1 тонни (вантажопідйомність не більше 0,7-0,8 тонни).

Несучі елементи: силовий гвинт і два важелі (верхній і нижній).

На верхньому розташований упор і гайка гвинта, а на нижньому шарнірно-закріплений упор для гвинта і опорна майданчик.

Принцип дії полягає в наступному: обертання приводної ручки збільшує кут між нижнім важелем (з опорною площадкою) і верхнім важелем (на якому розташований упор), тим самим забезпечуючи підйом.

ПЕРЕВАГИ: малі вага і початкова висота підйому, великий робочий хід.

НЕДОЛІКИ: погана стійкість і недостатня жорсткість конструкції, підвищене зусилля на рукоятці на початку підйому.

Гідравлічні домкрати

 Їх можна назвати «важкою артилерією» – вантажопідйомність від 1 до декількох сотень тонн. Це обумовлює їх застосування при ремонті вантажних автомобілів та іншої важкої техніки. По конструкції поділяють на одно та багатоплунжерні.

Основні несучі елементи: корпус, висувний поршень (плунжер) і робоча рідина (зазвичай масло). Корпус виконує дві функції: є резервуаром для робочої рідини і напрямним циліндром для поршня. У плунжер вкручується гвинт з упором, таким чином, вивертаючи гвинт, можна, при необхідності, збільшити максимальну висоту підйому.

Зусилля від привідної ручки передається через важіль на нагнітальний насос. При русі вгору рідину з резервуара всмоктується в порожнину насоса, а при натисканні нагнітається в порожнину робочого циліндра, висуваючи плунжер. Зворотному перетіканню рідини перешкоджають клапани (всмоктуючий і нагнітальний). Для опускання вантажу необхідно викрутити запірну голку, при цьому рідина витісняється з порожнини насоса назад у резервуар.

Гідравлічні домкрати при всій своїй потужності одні з найбільш вибагливих. Так, наприклад, для підтримки домкрата в робочому стані треба регулярно контролювати рівень масла, стежити за герметичністю сальників і клапанів. Перевозити і зберігати такий домкрат можна тільки у вертикальному положенні, інакше робоча рідина (масло) може витекти з резервуару.

ПЕРЕВАГИ: жорсткість конструкції, хороша стійкість, невелике зусилля на приводний рукоятці

НЕДОЛІКИ: велика маса і початкова висота підйому, складний пристрій, малий робочий хід (для одноплунжерних), висока вартість.

Ромбічні домкрати

У магазинах можна зустріти два типи: механічні (гвинтові) і гідравлічні. Механічними домкратами цього виду деякий час комплектувалися передньоприводні автомобілі «Москвич».

Вантажопідйомність лежить в межах від 0,7 до 2 тонн.

В якості несучих елементів в даній конструкції використовуються чотири шарнірно-з’єднаних важеля, що утворюють ромб (звідси загалом-то й назва).

Підйом вантажу відбувається за рахунок зміни кутів між важелями, що відповідно призводить до збільшення / зменшення відстані між упором і опорним майданчиком.

ПЕРЕВАГИ: жорсткість конструкції, велика опорна поверхня, універсальність.

НЕДОЛІКИ: малий робочий хід, підвищене зусилля на приводний ручці (для механічних), висока вартість і велика маса (для гідравлічних).

Комбіновані важільно-гвинтові домкрати

Це своєрідний симбіоз важільного і ромбічного домкратів. В даний час ними укомплектовують сімейство вазовських “десяток”. У порівнянні з важільними у даних домкратів дещо більше вантажопідйомність – близько 1 тонни, а принцип роботи практично однаковий.

ПЕРЕВАГИ: малі початкова висота і вага, компактність (при бажанні домкрат можна вмістити в 13-дюймову «запаску»).

НЕДОЛІКИ: погана стійкість, підвищене зусилля на приводний ручці, мала жорсткість конструкції.

Підкатні домкрати

Це суто гаражне або сервісне обладнання, користуватися ним на дорозі (а тим більше під ухилом) не варто, велика ймовірність поломки домкрата. Вантажопідйомність від 2 тонн і більше.

Фактично являє собою гідравлічний домкрат зміненої конструкції: низький сталевий корпус на коліщатах, з якого важіль з упором висувається плунжером. Як правило, для зручності роботи оснащуються довгою приводною ручкою, за рахунок чого знижується зусилля і з’являється можливість виконувати всі маніпуляції стоячи.

ПЕРЕВАГИ: хороша стійкість, невелика початкова висота, жорсткість конструкції, невисоке зусилля на приводній ручці.

НЕДОЛІКИ: висока вартість, можливість роботи тільки на рівному і твердому покритті, велика маса.

Варто врахувати, що ми розглянули тільки основні конструкції домкратів, а якщо говорити про професійне обладнання, то бувають і такі: підкатні пневматичні (добре підходять для роботи в шиномонтажних майстернях), комбіновані пляшкові (гідравліка / пневматика), підкатні дворівневі, гідравлічні зачіпні, вагонні і т.д.

 


Select spelling error with your mouse and press Ctrl+Enter!